Набув чинності закон про Національну поліцію
В суботу, 7 листопада, в Україні припинив діяти закон «Про міліцію» і набув чинності у повній редакції закон «Про Національну поліцію», який закладає фундамент для повномасштабної реформи правоохоронних органів.
До розробки закону «Про Національну поліцію», ухваленого Верховною Радою 2 серпня 2015 року, долучилися українські та міжнародні фахівці, що дозволило прописати докорінну реформу, а не формальне перейменування «міліції» на «поліцію».
Закон передбачає створення Національної поліції України як центрального органу виконавчої влади, діяльність якого координує міністр внутрішніх справ. Тепер поліція є самостійним державним органом, а Міністерство внутрішніх справ перестає бути «міністерством міліції» і опікується формуванням державної політики у цій сфері.
Впроваджено обов’язкове носіння нагрудного знака, який дасть можливість безперешкодно ідентифікувати кожного поліцейського. Такою була вимога громадськості та рекомендація міжнародних експертів після фактично анонімного розгону мирного Євромайдану в ніч на 30 листопада 2013 року.
Закон також визначає детальний перелік та підстави застосування спеціальних засобів (кийків, електрошокерів, наручників, газових балончиків, сльозогінного газу тощо). До набуття законом чинності перелік спеціальних засобів визначався постановою Кабінету міністрів, у яку під час подій Революції гідності вносилися суттєві зміни, зокрема такі, що передбачали можливість застосування водометів за мінусової температури повітря.
Окремий розділ закону присвячено поліцейським заходам, кожен з яких — від превентивних заходів та перевірки документів і до застосування вогнепальної зброї — детально прописаний. Вперше на європейському просторі запроваджено окремий вид поліцейських заходів — поліцейське піклування, воно матиме вияв тимчасового нагляду і допомоги, яку поліцейські надаватимуть особам, що потребують додаткової уваги (наприклад, неповнолітнім або тим, хто становить небезпеку для оточуючих чи для себе).
Революційним є запровадження прозорості у відборі до служби у поліції. Законом передбачено створення поліцейських комісій за участі громадськості, до повноважень яких віднесено відбір кандидатів при вступі на службу до поліції та при призначенні на керівні посади. Ефективність такої схеми вже була доведена під час відбору до патрульної служби у різних містах України.
Значну увагу закон приділяє громадському контролю й прозорості роботи поліції. Зокрема передбачено щорічні звіти керівників поліції та її територіальних підрозділів про їх діяльність.
Працівники міліції, відповідно до закону, автоматично поліцейськими не стануть. Тільки ті з них, хто пройде переатестацію, зможуть стати працівниками нової поліції.
Новий закон дозволить вибудувати новий рівень довіри суспільства до правоохоронних органів, який після Революції гідності залишався вкрай низьким. Бездіяльність окремих працівників органів внутрішніх справ на Сході України, що була одним із факторів дестабілізації ситуації в країні, виявила критичну потребу в змінах. Закон «Про Національну поліцію» закладає міцний фундамент нагальних реформ і створення сучасної правоохоронної системи.
Крім закону «Про Національну поліцію», 7 листопада 2015 року чинності набули також зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення які суттєво спрощують процедури притягнення до адміністративної відповідальності та запроваджують нові, ефективніші методи контролю за дотриманням законодавства у сфері безпеки дорожнього руху.
Читайте також
-
Запуск тестової експлуатації Гарячої лінії Департаменту патрульної поліції 16.10.2023
-
Оголошення: проведення тестування для кандидатів на посади поліцейського патрульної поліції 06.04.2023
-
Оголошення про переможців конкурсу на посаду поліцейського управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції 06.04.2023